صفحه اصلي > اخبار > آرشیو اخبار 

اخبار > در سال 2015 چه فناوری هايي در راه هستند

 


  چاپ        ارسال به دوست

در سال 2015 چه فناوری هايي در راه هستند


روندها يا جريان‏هاي فناوري به نوعي مشخص کننده مسيرهايي است که شرکت هاي فناوري روي آنها سرمايه ‏گذاري و تمرکز ويژه‏اي کرده ‏اند.در همین راستا،روند فناوري تا سال 2015 درسه حوزه اصلي  ادغام دنياي واقعي و مجازي، ظهور هوش در همه جا و تاثير فناوري در تغيير مدل کسب وکار ديجيتالي معرفی شد .

ديويد کرلي، قائم مقام گارتنر در اين زمينه مي‏گويد: ما 10 مورد از برترين روندهاي فناوري را که سازمان‏ها نمي‏توانند در فرآيند برنامه‏ ريزي راهبردي خود آنها را ناديده بگيرند شناسايي کرده‏ايم. اين لزوما به معناي برنامه ريزي و اجراي تمامي روند ها به يک ميزان براي هر سازمان نيست، اما نگاه آنها را به آينده تعیین می کند . به گفته وی روند فناوري، سه حوزه اصلي را در سال 2015 تحت پوشش قرار مي‏دهد، ادغام دنياي واقعي و مجازي، ظهور هوش در همه جا و تاثير فناوري در تغيير مدل کسب وکار ديجيتالي.

قائم مقام گارتنر مي‏گويد: ابزارهاي موبايل و ابزارهاي پوشيدني حالا بخشي از يک محيط محاسباتي گسترده هستند که شامل چيزهايي از قبيل لوازم الکترونيکي مصرفي و صفحه نمايش متصل در محل کار و فضاهاي عمومي است. اين محيط که هر روز در حال گسترش است، بايد خود را با نيازهاي کاربران ابزارهاي همراه منطبق کند. گسترش اين محيط همچنين چالش هاي مديريتي مهمي را براي نهادهاي IT ايجاد مي کند و همزمان باعث مي شود اين نهادها کنترل خودشان روي کاربران نهايي اين ابزارها را از دست بدهند.

اين موضوع نياز به افزايش توجه به ايده هاي تجربي کاربران هم دارد. اينترنت اشيا (IoT)ترکيب پردازش داده‏هاو ارائه خدمات ديجيتالي در همه جا براساس چهار مدل کاربري ايجاد شده است: مديريت، کسب درآمد، عملکرد و توسعه.

اين چهار مدل پايه مي‏تواند در هر چهار نوع اينترنت اعمال شود. شرکت ها نبايد خودشان را به اين فکر محدود کنند که تنها اينترنت اشيا پتانسيل لازم براي نفوذ و به کارگيري اين چهار مدل را دارد. مثلا مدل پرداخت به ازاي هر بار استفاده مي تواند در دارايي هايي مانند تجهيزات صنعتي، خدماتي مانند پرداخت حق بيمه به ازاي رانندگي، افرادي مانند مستاجران، مکان‏هايي مانند پارکينگ ها ‏و سيستم‏هايي مانند خدمات رايانش ابري به کار برده شوند.

شرکت هاي مختلف در تمام صنايع مي‏توانند اين چهار مدل را به کار بگيرند. چاپ سه بعد ی پيش بينــي مي شود صادرات جهاني پرينترهاي سه بعدي در سال 2015 رشد 98 درصدي خواهد داشت و بعد از آن در سال 2016 صادرات اين محصولات تا دو برابر افزايش پيدا مي‏کند.

کاربردهاي جديد صنعتي، پزشکي و مصرفي نشان مي دهد که چاپ سه بعدي ابزار ارزان قيمت، واقعي و با دوام براي کاهش هزينه ها از طريق ارتقا طراحي ها و کوتاه کردن فرآيند ساخت و توليد خواهد بود. تجزيه و تحليل پيشرفته، فراگير و نامرئي با افزايش حجم داده‏‏هاي توليد شده توسط سيستم هاي مختلف و رشد داده‏هاي ساختارمند يا بدون ساختار داخل يا بيرون يک کسب وکار، تجزيه و تحليل داده ها به يک مرحله مرکزي و اصلي در روند پردازش داده تبديل مي شود.

کرلي در اين مورد مي گويد: هر راهکار کاربردي در حال حاضر به يک راهکار تجزيه و تحليلي ديگر نياز دارد. سازمان ها لازم است شيوه انتخاب بهترين فيلترينگ براي حجم زياد داده هاي بيرون آمده از اينترنت اشيا، رسانه هاي اجتماعي و ابزارهاي پوشيدني را مديريت کنند تا در نهايت دقيقا اطلاعات درست را به فردي مرتبط در زمان مقتضي برسانند.

کرلي معتقد است که: BigData (‏حجم قابل توجهي از داده‏هاي پيچيده که پردازش سنتي آنها ممکن نيست) ابزاري مهم و توانمند براي اين جريان است، اما لازم است تمرکز روي تغيير تفکر ابتدا درباره سوال و جواب‏هاي کلان و سپس خود BigDada اتفاق بيفتد، چون ارزش در پاسخ ها است نه در داده‏ها.

وی می افزاید : امنيت آگاهي فراگير، ابزار کاربردي جديدي از اين قابليت نوين است، اما قابليت هاي ديگري نيز پديدار خواهند شد. برنامه‏هاي کاربردي با درک متن درخواست کاربر نه تنها مي توانند پاسخ امنيتي را تنظيم کنند، بلکه چگونگي تحويل اطلاعات به کاربران‏ را تا حدود زيادي در دنياي محاسبات پيچيده تسهيل مي کنند. دستگاه هاي هوشمندتجزيه و تحليل عميق اعمال شده جهت فهم زمينه هاي فناوري، درک درستي از چارچوب دنياي دستگاه هاي هوشمند ارائه مي‏دهد. اين شالوده با ترکيبي از الگوريتم‏هاي پيشرفته به سيستم‏ها اجازه درک محيط اطراف، خود يادگيرندگي و عملکرد خودکار مي‏دهد.پردازش ابري/کاربري همگرايي فناوري‏هاي رايانش ابري و رايانش موبايلي موجب توليد اپليکيشن‏هايي مي‏شود که مي‏توانند در ساير دستگاه ها نيز به کار برده شوند.

گارتنر معتقد است: پردازش ابري با مدل جديد باعث گسترش محاسبات سلف سرويس (self Service Computing) مي‏شود و برنامه هاي کاربردي داخلي و خارجي مختلفي براساس اين مدل ساخته خواهند شد.
درحالي که هزينه هاي شبکه و پهناي باند به نفع برنامه هايي است که از هوش و ذخيره سازي از دستگاه هاي سرويس گيرنده به طور موثر، هماهنگ و مديريت شده استفاده مي کنند، اساس و پايه ابر نيز خواهند بود.در کوتاه مدت، تمرکز ابر/کاربر روي همگام سازي محتوا و وضعيت برنامه کاربردي در دستگاه‏هاي چندگانه و همچنين برنامه‏هاي قابل حمل در همه دستگاه ها خواهد بود.
با گذشت زمان، برنامه‏هاي کاربردي براي پشتيباني استفاده همزمان از چند دستگاه متحول خواهند شد. امروزه پديده نسل دوم صفحه نمايش ها بر مشاهده تلويزيون با استفاده از تلفن همراه تمرکز دارد. در آينده بازي‏ها و برنامه‏هاي کاربردي با استفاده از صفحه نمايش هاي چند گانه، exploit wearable ها و ديگر دستگاه ها يکسان خواهند شد و تجربه پيشرفته ديگري را ارائه خواهند کرد.
ريسک امنيت و محافظت از خودتمام مسيرها به آينده ديجيتال به امنيت منتهي مي‏شود. در عين حال در جهان کسب وکار ديجيتال، فاکتور امنيت نمي تواند مانعي براي توقف جريان توسعه شود. سازمان ها به طور روزافزون به اين واقعيت پي مي‏برند که تامين امنيت صددرصدي امري غيرممکن است. با پذيرش اين واقعيت آنها به ارزيابي ريسک ها و راهکارهاي بهبود امنيت خود به صورت دقيق تر و پيچيده تري مي پردازند.

 


١٥:١٧ - چهارشنبه ٥ آذر ١٣٩٣    /    عدد : ٦٦٨٦٥    /    تعداد نمایش : ٢٩٨٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج