زندگینامه شهید منوچهر حق شناس

 

*نگاهی به زندگی شهیدمنوچهر حق شناس *

بسم الله الرحمن الرحیم

زندگینامه شهید انقلاب اسلامی منوچهر حق شناس فرزند امان ا... .

فصل زمستان سال 1330 در خانواده ای متعهد ,کودکی چشم بجهان گشود که باعث نشاط و گرمی این خانواده در روستای سرمیدان از شهرستان فیروز آباد فارس گردید. اگر چه در آغاز زندگی دچار بیماریهای سخت گشت .اما بخواست خداوند چون کوهی استوار و با ایمان بزرگ گردید. بطوریکه در خاطرات دوران کودکی خود نوشته است «ای مسلمانان این علی (ع) بود و فرزندان علی بود که ما را به لطف حق نجات داد» .

منوچهر علی رغم مشکلات مطروحه راه زندگی را پیمود و چابک و ماهر و دوستداشتن تحصیلات ابتدایی را از دبستان روزبه فیروز آباد آغاز و فاصله روستا و شهر را پیاده تا آخر تحصیلات پیمود و بعنوان اولین نفر از روستا در مقطع دیپلم و در رشته ریاضی فارالتحصیل شد . او که جوانی آگاه و برازنده بود در حین تحصیل منزل مسکونی محقر خود را بصورت کلاس درس برای عموم قرارداده و بیسوادان را به مدت چند سال تدریس می نمود و برای جوانان تیمهای ورزشی تشکیل داده و خود مربیگری می نمود و شخصاً عضو باشگاههای شده بود در امر امداد و نجات زبان زد مردم و در چابکی الگوی جوانان محسوب می گردید .«منوچهر از عاشقان ولایت خصوصاً حضرت ابوالفضل(ع) می باشد که با نام او به سخت ترین کارهاش می ورزید و از علمداران اعزامی سید الشهداء بود . او می گفت «من دگر فرزند پسری داشته باشم نامش را ابوالفضل می گذارم». پس از فراغت از تحصیل دبیرستان با توجه به اینکه در آزمون سراسری شرکت نمود و در دانشگاه اصفهان پذیرفته شد . علیرغم میل باطنی اعزام به سربازی گردید و 2 سال خدمت نظام را در جزیره کیش به پایان رساند و در سال 1357 در آزمون دوره از آموزش باشروع تحصیل فعالیت انقلابی شهید با توجه به فرهنگ مردم تهران اوج گرفت . بطوریکه شهید کلاس را تعطیل و در تظاهرات شرکت فعالانه داشت و عکس های از آن فعالیتها موجوداست . در شهرستان فیروز آبادهم این فعالیت چشمگیر بود و مردم مسلحانه راهپیمایی نمودند . دفتر تحصیلات منوجهر حاوی از اشعار انقلابی بود و در حین انقلاب نسبت به آبرسانی و برق رسانی روستا اهتمام نمود و در نامه ای تحت عنوان وصیت نامه به پدر نوشته است که پدرجان با اجازه شما و مادر من اکنون که در اوج ارزش و جوانی هستم قصد دارم به پیغمبر و امامان خود نزدیک سفر و به آنها بپیوندم .چون زندگی بدون آنها آمار بخش نیست .

بالاخره شهید که نام آور 8 نفر تحت تکفل می بود و رهبری یک محل را بعهده داشت بطور مصمم با عشق و علاقه به ائمه و رهبر کبیر انقلاب حضرت امام راحل با شرکت در تظاهرات و راهپیمایی در راستای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در تاریخ 22/11/57 توسط نظامیان هنگ ژاندارمری فیروز آباد درحین حمل شهیدی به بیمارستان خود نیز به فیض شهادت نایل گردید.

آرامگاه شهید در کنار مرقد مطهر حضرت شعیب بن فضل بن عباسی می باشد که پس از تدفین شهید والامقام چون اعجازی آن محل زیارتگاه مردم مسلمان و خدا دوست و عاشقان حضرت ابوالفضل العباس (ع) گردیده است در فاصله و سه کیلومتری ضلع جنوبی غربی فیروز آباد واقع می باشد . مدیر و کارکنان شرکت مخابرات استان فارس هر ساله جهت احترام شهید و بزرگداشت به خانواده ایشان سرکشی می نماید .

والسلام

روحش شاد

راهش پر رهرو باد