زندگينامه شهید رضا خوش قدم     


     *نگاهی به زندگي شهید مرتضی ( رضا ) خاجی     *

بسم الله الرحمن الرحیم


ن
نام شهید : رضا خوش قدم                                                میزان تحصیلات : سوم راهنمایی
نام پدر : علی                                                               سن شهادت : 21 سال
تاریخ تولد : 45.05.21                                                    منطقه ی عملیاتی : نصر 7
محل تولد : تهران                                                          محل خدمت : اداره کل مخابرات منطقه 5
تاریخ شهادت : 66.05.15                                                 آخرین سمت : تکنسین کابل
محل شهادت : سردشت

خلاصه :

در 1345/5/21 تهران بدنیا آمد از 15 سالگی به اصرار خودش به جبهه رفت در مورخه 1366/3/5 به
استخدام شرکت درآمد اما به تناوب در جبهه حضوری یافت . سرانجام در عملیات نصر 7 در حالیکه در
گردان خط شکن سپاه اسلام قرار داشت هدف تیر دشمن قرار گرفت به شهادت رسید .

مزار : بهشت زهرا (قطعه 29 ردیف 132 شماره 11)زندگی نامه :
شهید رضا خوش قدم ، در سال 1345 در شهر تهران به دنیا آمد . دوران کودکی او در محله های پایین شهر سپری شد . سنین نوجوانی ایشان ، مصادف با دوران مبارزه علیه رژیم ستم شاهی بود و در عین نوجوانی ، همپای بزرگترها در تظاهرات و مبارزات شرکت می کرد . حتی چندبار توسط مزدوران رژیم شاه ، مورد ضرب و شتم قرار گرفت . بعد از پیروزی انقلاب و دوران جنگ تحمیلی ، از همان ابتدا به صورت یک بسیجی در جبهه ها حضور یافت و همانند یک دلاور می جنگید . در پشت جبهه نیز در ساختن مسجد ، کمک به محرومان ، فعالیت های فرهنگی و .... شرکت می کرد .
رضا خوش قدم ، در چند عملیات از جمله بیت المقدس ، والفجر 8 و ... شرکت داشت ؛ و نهایتاً در عملیات نصر 7 در منطقه ی سردشت در اثر بمباران هوایی به دیدار معبود شتافت .
نحوه ی شهادت او ، این گونه بود که سه روز قبل از عملیات نصر 7 توسط یک خودرو زخمی شد . اما او ، به دلیل حساس بودن منطقه و زمان و احساس مسؤولیت ، در منطقه ماند . در ابتدای عملیات یک تیر به سمت چپ و سپس یک تیر به سمت راست بدن او اصابت کرد ؛ ولی شهید حتی یک سانتی متر به عقب برنگشت ، انگار که توسط معبود خود ، طلب شده بود ! با عصایی در یک دست و اسلحه ای در دست دیگر ، به جلو رفت و همچنان به رزم خود ادامه داد ... تا که شاهد مقصود را در برگرفت !
فرازی از وصیت نامه ی شهید :
او ، تنها راه نجات از ظلالت را « خالص کردن اعمال برای خدا » میداند و همه ی مردم را به انجام واجبات دینی و اجرای فرامین رهبری دعوت و توصیه کرده و می گوید : خداوند به قدری آمرزنده و مهربان است که ما قدرت درک این مطالب را نداریم . پس چقدر انسان باید پست باشد که خداوند به این مهربانی را پرستش نکند . ! »
من نتوانستم این حق بزرگ را نسبت به آنان ادا کنم . من عاجزانه از شما می خواهم که مرا حلال کنید ، اگر یک موقع بی احترامی از من سر زده است . همین طور از برادرم و خواهرانم می خواهم که مرا حلال کنند ، اگر یک موقع به آنها بی احترامی کردم . من برادرم را به تقوا و پرهیزکاری دعوت می کنم و خواهرانم را به رعایت تقوا و حجاب ، که زینب وار باشند و همه را دعوت می کنم که پناه ببرید به خدا از شر شیطان رانده شده از درگاه حق و خواندن نماز اول وقت و یاری کردن امام ، این نعمت بزرگ . و بدانید ای کسانی که صدای امام را می شنوید و وصیت مرا گوش می دهید خداوند به قدری آمرزنده و مهربان است که ما درک این مطلب را نداریم . پس چقدر انسان باید پست باشد که خداوند به این مهربانی را پرستش نکند . البته او بی نیاز است ، عبادت خدا برای خود ما است .


 


 
روحش شاد
    راهش پر رهرو 
  و يادش گرامي باد