زندگينامه شهید سید مرتضی مؤمن             


     *نگاهی به زندگي شهید سید مرتضی مؤمن            *

بسم الله الرحمن الرحیم


 

ننام شهید :سید مرتضی مؤمن                                           نام عملیات : عین خوش
نام پدر : سید نورالله                                                      سن شهادت : 36 سال
تاریخ تولد : 1331                                                        محل خدمت : اداره ی کل مخابرات منطقه 5
محل تولد : تهران                                                         آخرین سمت : دستگاه امتحان
تاریخ شهادت : 16/5/67                                                 میزان تحصیلات : سوم متوسطه
محل شهادت : سقزخلاصه :

تاریخ 5/4/1331 تهران بدنیا آمد پس از استخدام در شرکت مخابرات به عنوان مسئول نگهداری و نوسازی کابل مشغول به کار گردید .
عضو بسیج اداره شده ، مکررا به جبهه اعزام شد سرانجام در عملیات مرصاد از ناحیه سرو بدن هدف اصابت
تیر دشمن قرار گرفته به شهادت رسید .
4 فرزند ( 2 پسر و 2 دختر ) از وی به یادگار مانده .
شمه ای وصیت نامه شهید : مبادا خود را از انقلاب و امام جدا کنید مبادا درباره کمبودها و مشکلات نق بزنید مبادا نسبت به پیشامدهای جنگ و انقلاب بی اعتنا باشید سختیها را برای رضای خدا تحمل کنید .
مزار : ورامینزندگی نامه :
شهید شوریده دل، سردار سید مرتضی مومن، فرزند دلیر و افتخار آفرین مرحوم سید نورالله، از سلاله ی پاک و مطهر پیامبر اکرم ( ص ) همچون پروانه ای در حکایت شور انگیز عطار، از منزل حیرت گذشت، و در شعاع شعله های شمع عشق، به وادی رضوان پیوست.
شهید سید مرتضی، رهرويی است که دل در گرو مهر سالک نام آشنای خود، خمینی (ره) بزرگ و مقام عظمای ولایت و رهبری دارد. شوریدگی او، در وادی آن یقین بزرگ زمانه، کرانه های باور خود را در می نوردد، و پا از رکاب راه بیرون نمی کشد. در نجوای شاعرانه يي، مادر داغدیده اش را می ستاید، و قلم خود را ناتوان تر از آن می داند که یارای توصیف عظمت بلند او را داشته باشد.
او شهادت را مرگی انتخابی می دانست، که در شعاعش، زندگی جاوید، آغوش گشوده است. به مادرش می گفت مبادا در مرگم بی تابی کنی، که خدای ناکرده موجب خوشحالی دشمنان اسلام شود. تو را از گریستن منع نمی کنم، اما اگر خواستی گریه کنی، برای مظلوم کربلا و سمبل مقاومت، زینب کبری ( س ) گریه کن. او پدر نداشت و به همین خاطر گاهی می سرود و می گفت : یتیمی، درد بی درمان یتیمی، یتیمی، خواری دوران یتیمی ! شهید مومن، در وصیت نامه اش، خواهران را به عفاف می خواند، و برادرانش را آواز می دهد که اسلحه اش را زمین نگذارند، و آن را به سوی قلب سیاه منافقین و یزیدیان زمان، هدف گیری نمایند، و در همین رابطه می فرمایند، فرمایش حضرت زهرا ( س ) را، که می فرماید : بهترین زینت زن، حفظ حجاب است. همیشه مد نظر داشته باشید، مبادا وابستگی به خانه، فرزندان، شوهر و داماد، شما را از انقلاب عقب نگه دارد. مبادا در برابر یاوه گوییهای نق زنها، بی تفاوت باشید.
آری، آن سلاله ی پاک رسول الله، با یتیمان، انس با صفایی داشت، و بر همین اصل می فرمود : واقعاً چقدر احترام به بچه یتیم ثواب دارد، که پیامبر ( ص ) و حضرت علی ( ع ) ، با آن عظمت والا، در کوچه ها با بچه های یتیم بازی می کردند، و به آنها می گفتند اگر به شما گفتند پدر ندارید، ما را به عنوان پدر معرفی کنید. حال جا دارد به آن عبد صالح خدا و شهید وارسته بگویيم اگر ما به بچه های تو کم لطفی کردیم، ما را به بزرگی خود ببخشید، و از خدا بخواهيد توفیق و سعادت احترام به این عزیزان را، به ما عنایت فرماید.
لباس رزم پوشیدن یاران، شراب عشق نوشیدن یاران، زمان هجر با شوق شهادت، لباس تیغ بوسیدن یاران ...
شهید سید مرتضی مؤمن، در مرحله ی بعدی عملیات مرصاد، به دست دو گروه ملحد یعنی منافقین کوردل و کومله ی مزدور در غرب کشور به طرز فجیع و دلخراش به شهادت رسید.
فرازی از وصیت نامه ی شهید :
شهید والا مقام در قسمتی از وصایای ارزشمند خود با تجلیل از قیام پیامبر گونه ی امام مان، همگان را به اطاعت از ولی فقیه و رجال دلسوز دیار اسلامی مان فرا می خواند و می فرماید : عظمت امام خمینی آنقدر بزرگ است، که قلم ها و بیان ها، توان توصیف آن را ندارند. او با دست خالی در خرداد 1342 ، حرکتی را آغاز کرد، که اگر امروز پیامبران ( ع ) بودند، از او تشکر می کردند. او جز وصل با خدا و پیروی از پیامبر اسلام ( ص ) و ائمه ی اطهار ( ع ) ، همه ی راه ها را بسته می دانست .... .
 


 
روحش شاد
    راهش پر رهرو 
  و يادش گرامي باد